H5P NEREDE, NASIL ÇALIŞIR / ÇALIŞTIRILIR?

H5P, eğitim ve öğretimde etkileşimli olarak kullanılabilecek 50’den fazla etkinlik türü ile eğitim ortamlarının yıldızı ve en gelişmiş aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. H5P ile HTML5 içerikler üretmek ve bunları çeşitli ortamlarda kullanmanın 4 farklı yolu mevcuttur.

1. LUMI uygulamasını indirerek bilgisayarınızda internetinizin olmadığı zamanlarda dahi etkinlikler hazırlayabilir, hazırladığınız etkinlikleri html5 veya scorm formatında kaydedebilir daha sonra bu dosyaları varsa internet sitelerinize yükleyebilir, isterseniz bilgisayar, cep telefonu, tablet veya etkileşimli tahtada açıp kullanabilirsiniz. LUMİ ile hazırladığınız etkinlikleri her türlü cihazda açma ve kullanma şansına sahipsiniz. En büyük avantajlarından biri internetin olmadığı ortamlarda içerik hazırlayabilmek ve yine internetin olmadığı cihazlarda etkinlikleri açacak (örneğin sınıfta etkileşimli tahtada) kullanabilmek…

2. H5P etkinlik türlerini çevrim içi ortamda hazırlamak ve paylaşmak istiyorsanız seçeneklerden biri H5P.com sitesidir. Ücretsiz versiyonu çok kısıtlı özelliklere sahip, ücretli versiyonu ise yıllık en az 700 dolar. Çok yüksek bir ücret olduğunu ifade edebilirim. Aynı ücrete bir kişi kendi web sitesine ve kendi h5p ortamına sahip olma imkanına sahipken neden aynı ücreti başka bir platforma ödesin?

3. H5P’nin Dünyada yaygın olarak kullanılan Öğretim Yönetim Sistemleri ile entegrasyon özelliği de bulunmaktadır. LTI – Learning Tools Interoperability ya da Türkçe ifadesiyle Öğrenim Araçları Birlikte Çalışabilirliği, IMS Küresel Öğrenim Konsorsiyumu tarafından oluşturulan bir eğitim teknolojileri standardıdır. Bu kapsamda H5P; CANVAS, brightspace, Blackboard, Moodle gibi Öğretim Yönetim Sistemleriyle de entegre bir şekilde çalışabilmektedir. Kurumunuz bu Öğretim Yönetim Sistemlerinden birine sahipse H5P içeriklerini henüz desteklemiyor ise bu konuda yönetiminizen talepte bulunabilir, sistem entegrasyonunu sağlamalarını isteyebilirsiniz.

H5P’nin Entegre Çalıştığı Öğretim Yönetim Sistemleri

4. Bağımsız H5P Eklentileri: Kullanacağım H5P hiçbir yere bağımlı olmasın, istediğim gibi kullanabileyim diyorsanız WordPress, Drupal veya Moodle gibi açık kaynak içerik yönetim sistemlerini veya öğretim yönetim sistemlerini kullanabilirsiniz. Hem bu yazılımların kendisi hem de H5P eklentileri ücretsizdir. H5P ekibi, Drupal, WordPress ve Moodle için ücretsiz eklentiler geliştirmiştir. Özetle bir WordPress sitesine sahipseniz yada kurarsanız/kurdurursanız bu sitenize H5P’yi ekleyebilir her türlü içeriği başka hiçbir platforma bağlı ve bağımlı olmadan üretebilir kullanabilirsiniz.
H5P içeriklerinin kullanılabileceği İçerik ve Öğretim Yönetim Sistemleri
Yukarıdaki özellikler ve imkânlar değerlendirildiğinde çevrimdışı yani internetin olmadığı ortamlarda içerik üretmek ve kullanmak isteyenler için en iyi çözüm Lumi uygulamasını kullanmaktır. Not: Lumi içerik üretmek için gerekir. Lumi ile hazırladığınız ve html olarak kaydettiğiniz etkinlikleri cep telefonunda, bilgisayarda, etkileşimli tahtada açmak için Lumi’ye veya herhangi bir başka programa ihtiyacınız yoktur.
İçerikleri Lumi ile hazırlasak dahi bunları çevrim içi ortamlarda yayınlamak, interneti olan herkesin erişimine ve kullanımına açmak istiyorsanız o zamanda en iyi çözüm WordPress ile bir site kurmaktır diyebiliriz.

Yukarıdaki bilgiler hâlâ sorularınıza cevap vermedi ise bizimle iletişime geçebilir, sorularınızı iletebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz…